Jeśli zastanawiasz się nad zakupem broni czarnoprochowej to na pewno stanąłeś przez pytaniem „Którą wybrać? Jaki model? Czym się różni jeden rewolwer czy karabin od drugiego?” itd. Można zagubić się w gąszczu różnorodności. Dlatego postanowiłam sporządzić listę najbardziej dostępnych na rynku modeli broni czarnoprochowej kwalifikujących się pod art. 11 ust. 10 Ustawy o broni i amunicji, czyli takich na które nie potrzebujesz w Polsce pozwolenia na broń.

Lista została sporządzona na podstawie informacji zebranych z Internetu i ma charakter orientacyjny. Poniższa lista może być cenną wskazówką, jednakże nie może być używana jako podstawa do rozstrzygania sporów. Przed zakupem upewnij się czy dana broń nie wymaga pozwolenia. Sklepy zajmujące się sprzedażą broni czarnoprochowej będą miały informację czy na dany egzemplarz wymagane jest pozwolenie.

Świat broni czarnoprochowej jest bardzo obszerny i modele wskazane na poniżej liście są zaledwie kroplą w oceanie.

ZAMEK KAPISZONOWY I SKAŁKOWY

Zanim przejdziemy do listy warto zwrócić uwagę na rodzaje zamka, czyli sposobu zapłonu ładunku prochowego w broni czarnoprochowej. Najczęściej spotykanym rodzajem zamka jest zamek kapiszonowy (ładunek w broni czarnoprochowej jest odpalany za pomocą kapiszona osadzonego na kominku). Można również spotkać zamek skałkowy w którym kawałek skałki (o odpowiednim kształcie krzemień) uderzając w krzesiwo daje iskrę do panewki z podsypką prochową, a ta z kolei powoduje zapłon ładunku prochowego w lufie.

REWOLWERY CZARNOPROCHOWE

Rewolwery są jednymi z najpopularniejszych w Polsce rodzajów broni czarnoprochowej. Możesz wykonać dzięki nim od 5 do nawet 9 strzałów w zależności od modelu. Te najbardziej dostępne pozwalają na oddanie 5 do 6 strzałów z jednego bębna. Maksymalny kaliber dla rewolweru czarnoprochowego to kaliber 44. Rewolwery różnią się również długością lufy oraz materiałem z którego zostały wykonane.

Rewolwer czarnoprochowy Remington model 1858 firmy Euroarms kaliber 36

Zdjęcie rewolwer czarnoprochowy Remington model 1858 firmy Euroarms kaliber 36

Rewolwer czarnoprochowy Colt model 1860 firmy Hege – Uberti kaliber 44

Zdjęcie rewolwer czarnoprochowy Colt model 1860 firmy Hege – Uberti kaliber 44

Lista najbardziej dostępnych rewolwerów czarnoprochowych rozdzielnego ładowania w Polsce

PISTOLETY CZARNOPROCHOWE 

Pistolety czarnoprochowe od rewolwerów różnią się przede wszystkim tym, że nie posiadają bębna. Ładowane są z reguły od przodu przez lufę. i pozwalają oddać z nich 1-2 strzały w zależności od pistoletu.

Pistolet czarnoprochowy Kentucky firmy Euroarms kaliber 44

Pistolet czarnoprochowy Kentucky firmy Euroarms kaliber 44

Lista najbardziej dostępnych pistoletów czarnoprochowych rozdzielnego ładowania w Polsce

KARABINY CZARNOPROCHOWE

Karabiny czarnoprochowe występują najczęściej w większych kalibrach od 45 do 58, choć i w innych można je również spotkać.

Lista najbardziej dostępnych karabinów czarnoprochowych rozdzielnego ładowania w Polsce

Mam nadzieję, że powyższa lista rozświetli Ci odrobinę świata czarnoprochowego 😊

POLECANE PRODUKTY

0/5

Twój koszyk wciąż czeka

MOŻESZ DOKOŃCZYĆ ZAKUPY KLIKAJĄC PONIŻEJ!

Nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z atrakcyjnymi zniżkami i nowościami w naszej ofercie? Zapisz się do naszego newslettera – będziesz regularnie otrzymywał od nas wiadomości, by nie przegapić żadnej okazji!

Dołącz do newslettera!