Informacje w podsumowaniu zamówienia

Złożenie zamówienia oznacza zawarcie umowy sprzedaży. Sprzedawca będzie informował na wskazany adres e-mail o postępach w jego realizacji.

Lista broni czarnoprochowej wg kalibru - wskazówka
Lista broni czarnoprochowej wg kalibru - wskazówka

LISTA BRONI CZARNOPROCHOWEJ WG KALIBRU

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem broni czarnoprochowej to na pewno stanąłeś przez pytaniem „Którą wybrać? Jaki model? Czym się różni jeden rewolwer czy karabin od drugiego?” itd. Można zagubić się w gąszczu różnorodności. Dlatego postanowiłam sporządzić listę najbardziej dostępnych na rynku modeli broni czarnoprochowej kwalifikujących się pod art. 11 ust. 10 Ustawy o broni i amunicji, czyli takich na które nie potrzebujesz w Polsce pozwolenia na broń.

Poniższa lista może być cenną wskazówką, jednakże nie może być używana jako podstawa do rozstrzygania sporów. Została sporządzona na podstawie informacji zebranych z Internetu i ma charakter orientacyjny. Przed zakupem upewnij się czy dana broń nie wymaga pozwolenia. Sklepy zajmujące się sprzedażą broni czarnoprochowej będą miały informację czy na dany egzemplarz wymagane jest pozwolenie.

Świat broni czarnoprochowej jest bardzo obszerny i modele wskazane na poniżej liście są zaledwie kroplą w oceanie.

ZAMEK KAPISZONOWY I SKAŁKOWY

Zanim przejdziemy do listy warto zwrócić uwagę na rodzaje zamka, czyli sposobu zapłonu ładunku prochowego w broni czarnoprochowej. Najczęściej spotykanym rodzajem zamka jest zamek kapiszonowy, czyli ładunek w broni czarnoprochowej jest odpalany za pomocą kapiszona osadzonego na kominku. Można również spotkać zamek skałkowy w którym kawałek skałki (o odpowiednim kształcie krzemień) uderzając w krzesiwo daje iskrę do panewki z podsypką prochową, a ta z kolei powoduje zapłon ładunku prochowego w lufie.

REWOLWERY CZARNOPROCHOWE

Rewolwery są jednymi z najpopularniejszych w Polsce rodzajów broni czarnoprochowej. Możesz wykonać dzięki nim od 5 do nawet 9 strzałów w zależności od modelu. Te najbardziej dostępne pozwalają na oddanie 5 do 6 strzałów z jednego bębna. Maksymalny kaliber dla rewolweru czarnoprochowego to kaliber 44. Jednakże rewolwery nie tylko różnią się kalibrem między sobą, ale również długością lufy oraz materiałem z jakiego zostały wykonane.

 REWOLWER CZARNOPROCHOWY REMINGTON 1858 KAL 36

Zdjęcie rewolwer czarnoprochowy Remington model 1858 firmy Euroarms kaliber 36

REWOLWER CZARNOPROCHOWY COLT 1860 KAL. 44

Zdjęcie rewolwer czarnoprochowy Colt model 1860 firmy Hege – Uberti kaliber 44

PISTOLETY CZARNOPROCHOWE 

Pistolety czarnoprochowe od rewolwerów różnią się przede wszystkim tym, że nie posiadają bębna. Ładowane są najczęściej od przodu przez lufę i można oddać z nich 1-2 strzały w zależności ile pistolet posiada luf.

 

PISTOLET CZRANOPROCHOWY KENTUCKY KAL.44

Pistolet czarnoprochowy Kentucky firmy Euroarms kaliber 44

 

KARABINY CZARNOPROCHOWE

Karabiny czarnoprochowe występują najczęściej w większych kalibrach od 45 do 58, choć i w innych można je również spotkać.

Mam nadzieję, że powyższa lista rozświetli Ci odrobinę świata czarnoprochowego 😊
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium